Zima coraz bardziej odpuszcza, a słońce coraz częściej przebija się przez chmury. Z końcem marca nadejdą święta, a po świętach 7 kwietnia. Tego dnia , dokładnie w piątą rocznicę pamiętnego referendum, odbyć się mają wybory samorządowe.
Tak samo jak przed poprzednimi wyborami do rady miasta zachęcamy: Spytajcie ich ogórki.!
Tak samo jak przed referendum apelujemy o mobilizację.

 Bronimy tego skrawka dzikiej przyrody, świadka tragicznej historii już długie lata. Przez długi czas powstrzymywaliśmy działania zwolenników jego zabudowy.

 Ostatnim z przełomowych wydarzeń była rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Nie dotyczyła ona wprost sprawy ochrony tego terenu, a jedynie legalności uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które zabudowanie go akceptuje. Niestety władze miasta nie chciały uznać pierwszego wyroku sądu orzekającego, że żadna zabudowa na Górkach Czechowskich nie powinna powstać. Strony społecznej reprezentowanej przez poszczególnych mieszkańców i stowarzyszeń nie dopuszczono do tego postępowania. Prezydent Krzysztof Żuk nie dał za wygraną po kolejnym niekorzystnym dla planów zabudowy wyroku. Bronił chęci zysku dewelopera jak Niepodległości.

 Ta niezrozumiała determinacja przekonuje ostatecznie, że żadne porozumienie z prezydentem Żukiem nie jest możliwe, a jego ewentualne dalsze urzędowanie stwarza ryzyko podejmowania przez Ratusz wszelkich możliwych działań celem przyspieszenia dewastacji Górek nie zważając na planistyczne procedury.

Teoretycznie, pozostaje nam jeszcze walka przed trybunałami europejskimi, ale uważamy że nic nie powstrzyma ludzi Żuka i jego zaprzyjaźnionych inwestorów przed dalszym działaniem metodą faktów dokonanych bez oglądania się na wyroki jakichkolwiek sądów.

Jest naszym szczególnym osiągnięciem, że poprzez społeczność akcji Górki Czechowskie Wietrznie Zielone udało się zebrać szerokie grono wspomagających idee obrony Górek. Są w nim ludzie o bardzo różnych poglądach na inne problemy miasta i kraju, a jednoczy ich troska o Górki Czechowskie jako dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i historyczne naszego miasta.
W wyborach które nadchodzą znajdą swoje odbicie zapewne podziały polityczne w skali ogólnopolskiej. Te podziały dotkną więc też społeczności Obrońców Górek, która choć zjednoczona jest wspólną walką o ochronę dawnego poligonu, to składa się ze zwolenników bardzo różnych opcji politycznych. Najpewniej nie uda się przedstawić wyborcom jednej kontrpropozycji dla wizji Lublina reprezentowanej przez klub Krzysztofa Żuka – wizji w której dla Górek Czechowskich wietrz(cz)nie zielonych nie ma miejsca. Apelujemy więc do Was, którzy wspomagacie nasze starania na różne sposoby, a jesteście obywatelami miasta Lublina, o udział w tych wyborach i poparcie kandydatów, którzy dotychczasową postawą i działalnością udowodnili, że ochrona Górek jest dla niech sprawą ważną i bezdyskusyjną w planach rozwoju miasta.

 Dostrzeżonych na listach wyborczych naszych wiernych sojuszników przedstawimy tutaj i będziemy ich wspierać w dostępny nam sposób.

 

 

 

 

Nie spodziewaliśmy się spektakularnych efektów po poniedziałkowym (09.01) spotkaniu posłów PiS z mieszkańcami dzielnic Śródmieście, Bronowice, Wieniawa, Stare Miasto i Sławinek. Mieliśmy nadzieję, że być może pojawi się i lubelski wojewoda, ale ta okazała się płonna. Mimo wszystko przypomnieliśmy gospodarzom spotkania i publiczności, że sprawa Górek Czechowskich sięga poza lokalne układy i instytucje i jest odbiciem wcale nie czarno-białego - gdy idzie o polityczne charaktery - obrazu kondycji państwa w ogóle.

Tysiące uwag jakie napłynęły do Urzędu Miasta po pierwszym wyłożeniu projektu nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Czeka nas teraz kolejna batalia tego typu i ważne jest, aby się nie poddać, udowodnić że poważnie nam zależy i nie zamierzamy pozwolić się zlekceważyć.

Na fejsbukowej stronie Górki Czechowskie Wietrznie Zielone opublikowano przygotowane wspólnie z Towarzystwem dla Natury i Czlowieka "wydarzenie"  - apel w tej sprawie, który powtarzamy z łatwiejszym do zapisania linkiem do formularza.

 

W toku dyskusji nad losem Górek pojawiła się koncepcja przygotowania społecznego planu ich zagospodarowania. Współpracę przy tworzeniu takiej zadeklarował na majowej konferencji architekt Bolesław Stelmach, który gotów jest przygotować kilka wariantów planu, angażując w to przedsięwzięcie Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy.


Choć ciągle uważamy, że największą potrzebą jest popularyzacja wiedzy o wartości Górek dla systemu przyrodniczego miasta i jakości życia jego mieszkańców, to jednak daje znać o sobie także potrzeba zbierania uwag do proponowanego społecznego planu. Prezydent Krzysztof Żuk zapowiedział decyzje w sprawie Górek przed końcem roku, Stelmach i Partnerzy chcą zdążyć na wrzesień, TBV zapowiedziało prezentację swojej koncepcji na koniec czerwca, dlatego już zachęcamy mieszkańców do nadsyłania propozycji do projektu społecznego. Zgłaszać je można pod adresem Akcji (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) a najlepiej do specjalnie do tego celu przeznaczonej skrzynki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Petycja 2016

Jeśli mieszkasz poza Czechowem lub os. Botanik podpisz petycję online

Dziękujemy lokalnym przedsiębiorcom za wsparcie akcji zbiórki podpisów

Punkty zbiórki podpisówkliknij w obrazek powyżej, aby przejść do listy punktów