Zima coraz bardziej odpuszcza, a słońce coraz częściej przebija się przez chmury. Z końcem marca nadejdą święta, a po świętach 7 kwietnia. Tego dnia , dokładnie w piątą rocznicę pamiętnego referendum, odbyć się mają wybory samorządowe.
Tak samo jak przed poprzednimi wyborami do rady miasta zachęcamy: Spytajcie ich ogórki.!
Tak samo jak przed referendum apelujemy o mobilizację.

 Bronimy tego skrawka dzikiej przyrody, świadka tragicznej historii już długie lata. Przez długi czas powstrzymywaliśmy działania zwolenników jego zabudowy.

 Ostatnim z przełomowych wydarzeń była rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Nie dotyczyła ona wprost sprawy ochrony tego terenu, a jedynie legalności uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które zabudowanie go akceptuje. Niestety władze miasta nie chciały uznać pierwszego wyroku sądu orzekającego, że żadna zabudowa na Górkach Czechowskich nie powinna powstać. Strony społecznej reprezentowanej przez poszczególnych mieszkańców i stowarzyszeń nie dopuszczono do tego postępowania. Prezydent Krzysztof Żuk nie dał za wygraną po kolejnym niekorzystnym dla planów zabudowy wyroku. Bronił chęci zysku dewelopera jak Niepodległości.

 Ta niezrozumiała determinacja przekonuje ostatecznie, że żadne porozumienie z prezydentem Żukiem nie jest możliwe, a jego ewentualne dalsze urzędowanie stwarza ryzyko podejmowania przez Ratusz wszelkich możliwych działań celem przyspieszenia dewastacji Górek nie zważając na planistyczne procedury.

Teoretycznie, pozostaje nam jeszcze walka przed trybunałami europejskimi, ale uważamy że nic nie powstrzyma ludzi Żuka i jego zaprzyjaźnionych inwestorów przed dalszym działaniem metodą faktów dokonanych bez oglądania się na wyroki jakichkolwiek sądów.

Jest naszym szczególnym osiągnięciem, że poprzez społeczność akcji Górki Czechowskie Wietrznie Zielone udało się zebrać szerokie grono wspomagających idee obrony Górek. Są w nim ludzie o bardzo różnych poglądach na inne problemy miasta i kraju, a jednoczy ich troska o Górki Czechowskie jako dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i historyczne naszego miasta.
W wyborach które nadchodzą znajdą swoje odbicie zapewne podziały polityczne w skali ogólnopolskiej. Te podziały dotkną więc też społeczności Obrońców Górek, która choć zjednoczona jest wspólną walką o ochronę dawnego poligonu, to składa się ze zwolenników bardzo różnych opcji politycznych. Najpewniej nie uda się przedstawić wyborcom jednej kontrpropozycji dla wizji Lublina reprezentowanej przez klub Krzysztofa Żuka – wizji w której dla Górek Czechowskich wietrz(cz)nie zielonych nie ma miejsca. Apelujemy więc do Was, którzy wspomagacie nasze starania na różne sposoby, a jesteście obywatelami miasta Lublina, o udział w tych wyborach i poparcie kandydatów, którzy dotychczasową postawą i działalnością udowodnili, że ochrona Górek jest dla niech sprawą ważną i bezdyskusyjną w planach rozwoju miasta.

 Dostrzeżonych na listach wyborczych naszych wiernych sojuszników przedstawimy tutaj i będziemy ich wspierać w dostępny nam sposób.


 

 Jak już wiadomo w gronie weteranów naszego Stowarzyszenia i czynnych adminów strony Górki Czechowskie Wietrznie Zielone zdecydowaliśmy udzielić naszej specjalnej rekomendacji Urszuli Chłopickiej-Khan. Stało się to jeszcze zanim poza spodziewanymi komitetami Krzysztofa Żuka i PiS pojawiły się dwa kolejne. Wcześniej nasi reprezentanci prowadzili rozmowy w szerokim gronie, z którego obydwa się wyłoniły. Urszuli pozostawiliśmy decyzje wyboru tego, który bardziej jest skłonny i gotowy realizować nasz naczelny postulat: przywrócenia pierwotnego planu dla Górek z jego pełną ochroną przed zabudową. Nasza faworytka kandyduje z najbliższego Górkom okręgu nr 4 – Czechów-Sławin z drugiego miejsca na liście „Konfederacja i bezpartyjni samorządowcy”.

Urszula Chłopicka-Khan jest współadministratorką FB-strony "Górki Czechowskie Wietrznie Zielone", jedną z najaktywniejszych spośród autorów postów i pism w sprawach Górek Czechowskich, regularnie uczestniczącą w akcjach ogłaszanych tam w ciągu ostatnich kilku lat.
Uznaliśmy, że jest to osoba najlepiej przygotowana i nadająca się do tego, aby „ludzi z Górek” reprezentować. Nie jest członkinią żadnej partii politycznej, ani w żaden ruch polityczny zaangażowaną.
Z obowiązku naszej społecznościowej solidarności godzi nam się zauważyć jeszcze jednego kandydata w tym okręgu, który zdecydował się na start w wyborach, a należy do najbardziej zaangażowanych obrońców Górek. To Adam Łukasik - założyciel stowarzyszenia Instytut Żołnierzy Wyklętych i Osób Represjonowanych współpracujący w akcjach związanych ze staraniami o upamiętnienie pomordowanych na Górkach i ochrony ich przed zabudową. Osobiście zaangażowany ze względu na straty jego rodziny i możliwość spoczywania na Górkach bliskich. Autor wielu pism do urzędów i instytucji. Sumienny kontroler robót na Górkach - znalazca kości na terenie budowy tzw. Parku Górki Czechowskie, wyklęty przez Ratusz za rzekome konfabulacje nt. masowych grobów i swoich znalezisk, czemu zaprzeczyły ekspertyzy. Kandyduje z listy PiS.
Na stronie Górki Czechowskie Wietrznie Zielone zamieszczono listę takich zaangażowanych ale i też deklarujących wsparcie dla naszej sprawy z różnych okręgów:
Można ją jednak uzupełnić., zaznaczając na początek, że za ochroną Górek opowiedział się tak komitet „Konfederacja i bezpartyjni samorządowcy” jak i „Lublin Przyszłość i Tradycja”, a wielu radnych PiS potwierdziło swój sprzeciw wobec planów zabudowy głosowaniami. Nie bez przyczyny rekomendujemy sąsiadom Górek Ulę - to osoba sprawdzona w trudach zmagań ostatnich lat.
W okręgu 1 na ostatnim miejscu listy "Lublin Przyszłość i Tradycja" znalazł się Andrzej Filus - współzałożyciel Stowarzyszenia Obrony Górek Czechowskich i główny organizator konferencji naukowej w 2016 roku, zaangażowany w akcje pozainternetowe: petycja, składanie uwag do Studium, apel do wojewody oraz akcje porządkowe na Górkach.
W okręgu 2 wyborcom PiS polecamy także Annę Gozdalską-Kozak, jedną z inicjatorów powstania naszego Stowarzyszenia – wiemy że w czas próby będziemy mogli na nią liczyć. Temu samemu gronu wyborców rekomendujemy panów z pierwszej trójki w okręgu 6: Tomasza Pituchę, Piotra Popiela i Piotra Gawryszczaka.

 

 

 

Petycja 2016

Jeśli mieszkasz poza Czechowem lub os. Botanik podpisz petycję online

Dziękujemy lokalnym przedsiębiorcom za wsparcie akcji zbiórki podpisów

Punkty zbiórki podpisówkliknij w obrazek powyżej, aby przejść do listy punktów