Problemy przyszłości Górek Czechowskich budzą wiele emocji. Chcielibyśmy jednak, aby publiczna dyskusja o tym podbudowana była rzeczowymi argumentami. Stąd inicjatywa Stowarzyszenia zorganizowania konferencji wraz ze spotkaniem dyskusyjnym poświęconym kondycji i przyszłości przyrody w granicach miasta Lublina, a w szczególności na obszarze Górek Czechowskich.  Wsparcie w tym dziele otrzymaliśmy, przede wszystkim, od radnego Piotra Gawryszczaka i kierowanej przez niego Lubelskiej Komendy OHP, ale także od instytucji i organizacji od dawna zaangażowanych w przypominanie o wartości Górek Czechowskich w osobach przedstawicieli Rady Kultury Przestrzeni – społecznego ciała doradczego Prezydenta Miasta Lublin, Forum Kultury Przestrzeni - powstałego z inicjatywy Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" oraz znanego nie tylko z ekologicznych działań Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w piątek 20. maja do sali obrad Rady Miasta w godz. 9:30 – 18:00


Planowany porządek przedstawia się następująco:

Górki Czechowskie, jako element miejskiego ekosystemu Lublina – konferencja i spotkanie dyskusyjne

9:30
prof. Jan Rodzik (UMCS) - Rzeźba lessowa i jej antropogeniczne przekształcenia
prof. Tadeusz Chmielewski (UP) - Problemy ochrony i kształtowania systemu ekologicznego miasta ze szczególnym uwzględnieniem miasta Lublina,
10:45
dr Waldemar Biaduń (WSNS) - Awifauna Górek Czechowskich
prof. Danuta Urban, dr Hanna Wójciak (UP)- Walory florystyczne i fitosocjologiczne Górek Czechowskich,
11:50
prof. Michał Kaszewski (UMCS) - Wpływ naturalnych powierzchni czynnych na klimat miasta,
prof. Ewa Trzaskowska (KUL) - Parki naturalistyczne-nowy wymiar nieużytków miejskich.
13:00
Jan Kamiński (RKP) – Działania Forum i Rady Kultury Przestrzeni w sprawie Górek Czechowskich
Marcin Skrzypek (RKP) - Górki Czechowskie i wyobraźnia

Około godz. 14:30 rozpoczniemy spotkanie dyskusyjne, w którym udział zapowiedzieli już prof. Marian Harasimiuk, który swój projekt rezerwatu przyrody na Górkach Czechowskich przedstawiał jeszcze w latach 90-tych oraz dr Dagmara Kociuba, pod której opieką, w ubiegłym roku, prowadzone były, przez studentów UMCS,  prace inwentaryzacyjne na Górkach. Liczymy również na prezentację przedstawicieli Wydziału Planowania Urzędu Miasta, której nie utrudni tym razem zła pogoda oraz głos przedstawicieli Wydziału Ochrony Środowiska UM i Biura Miejskiego Architekta Zieleni. Spodziewamy się też obecności reprezentantów innych stowarzyszeń jak Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Liga Ochrony Przyrody i innych oraz, oczywiście, mieszkańców.

Petycja 2016

Jeśli mieszkasz poza Czechowem lub os. Botanik podpisz petycję online

Dziękujemy lokalnym przedsiębiorcom za wsparcie akcji zbiórki podpisów

Punkty zbiórki podpisówkliknij w obrazek powyżej, aby przejść do listy punktów